Bedazzled National Competition
2017 Results
TEAM A
Contemporary – 2nd Place Diamond, 2nd in Division
Jazz – 1st Place Diamond
Hip Hop – 1st Place Emerald

TEAM B
Hip Hop – 1st Place Emerald
Jazz – 1st Place Emerald
Contemporary – 1st Place Emerald

TEAM C
Jazz – Sassy Jazz Award, 1st Place Emerald
Tap – 1st Place Emerald
Hip Hop – 1st Place Emerald
Contemporary – 1st Place Emerald

GROUP NUMBERS
Team A & B Tap – 1st Place Emerald
Team A & B Lyrical – Movement Piece Award, 1st Place Diamond, 1st in Division
All Team Jazz – Burnin’ up the Stage Award, 1st Place Emerald
All Team Hip Hop – 1st Place Diamond, 2nd in Division, Highest Scoring Hip Hop
All Team Ballet – 1st Place Emerald
All Team Contemporary – 1st Place Diamond, 3rd in Division

SOLOS/DUOS/TRIOS
Kate Bailie Jazz Solo – Emerald
Madison Barry Contemporary Solo – 1st Place Emerald
Emma Cannon Contemporary Solo – 1st Place Diamond
Maya Chang Contemporary Solo – 3rd Place Emerald
Baylie Chapados Jazz Solo – 1st Place Diamond
Baylie Chapados Lyrical Solo – 1st Place Diamond
Ariana Ciampa Contemporary Solo – 1st Place Diamond
Ariana Ciampa Jazz Solo – 1st Place Emerald
Sabrina Cipkar Contemporary Solo – 1st Place Emerald
Sabrina Cipkar Jazz Solo – 1st Place Emerald
Savannah Cipkar Jazz Solo – 2nd Place High Gold
Ben Defaria Contemporary Solo – 1st Place Diamond, 2nd Place in Division
Ben Defaria Open Solo – 1st Place Diamond, 1st in Division, Highest Score of the Competition
Rachel Duncan Jazz Solo – 1st Place Emerald
Julia Farron Ballet Solo – 1st Place Emerald
Jennifer Horvath Hip Hop Solo – 1st Place Diamond
Brianna Lopez Jazz Solo – 1st Place Emerald, 3rd in Division
Haley Murray Tap Solo – 2nd Place Emerald
Julia Oliveira Jazz Solo – 1st Place Emerald
Christina Piccioni Hip Hop Solo –
Angela Soulliere Jazz Solo – 2nd Place Emerald
Brianna Soulliere Ballet Solo – MC Award, 1st Place Diamond, 3rd in Division
Brianna Soulliere Lyrical Solo – 1st Place Emerald
Erika Soulliere Contemporary Solo – 2nd Place Emerald
Erika Soulliere Jazz Solo – 2nd Place Emerald
Bryanna Townsend Contemporary Solo – 2nd Place Emerald
Ellie Voakes Jazz Solo – 3rd Place Emerald
Stephanie Wright Hip Hop Solo – 2nd Place Emerald
Baylie Chapados & Ben Defaria Contemporary Duo – 1st Place Diamond, 3rd in Division
Ariana Ciampa & Savannah Cipkar Jazz Duo – 2nd Place Emerald
Brianna Lopez & Rachel Duncan Jazz Duo – 1st Place Emerald
Ava Murray & Violet Chang Hip Hop Duo – 1st Place Emerald
Emma Cannon, Hannah Hislop, & Tegan West Contemporary Trio – 1st Place Diamond, 2nd in Division
Brianna Lopez, Havana O’Dell, & Rachel Duncan Jazz Trio – Precise Partners Award, 1st Place Emerald
MOST POTENTIAL DANCER AWARD
Brianna Lopez
**Special Shout-out to Baylie Chapados who also competed her Lyrical Solo at Shine Nationals in Niagara Falls
and won the Title of Senior Ms. Shine!!